Debra ČR

Ozdravný pobyt pro děti s EB

30. 11. 2007

Na podzim 2006 uspořádala DebRA ČR pro pacienty s EB první zotavovací pobyt. V Jizerských horách jsme zažili půvabný přechod podzimu do zimy, což jsme doprovodili řadou podzimních i zimních aktivit. Kromě pouštění draka, koulování, hraní her a výroby všeho možného jsme sezaměřili na povídání o výživě, o potřebě psychologické péče, o krizích, o komunikaci. Naučili jsme se ovládat základní uživatelské programy PC. O zážitky a dojmy nebyla nouze a věříme, že v příštím roce se nás na zotavovacím pobytu sejde víc. 

Termín následujícího je 1. – 7.7.2007!!!

Přečtěte si, jak se na pobytu líbilo účastníkům…

Pobyt na horách v Kořenově se nám moc líbil. Bylo prima, že děti s EB a maminky se konečně sešly na delší dobu než je víkend. Měli jsme stále nějaký program, takže se tam nikdo nenudil. Líbilo se nám snad všechno: hry, vyrábění, pouštění draků, procházky, koulování, výlet, povídání, koncert, maškarní, atd. Myslíme, že každému kdo tam byl, to hodně dalo. Jenom to setkání s lidmi, které spojuje stejná nemoc a člověk si může popovídat s někým kdo mu rozumí! Byl to krásný pobyt, všichni byli prima a nejvíce chválíme Magdu, Evu a Janu, jak to pěkně zorganizovaly. Vůbec se nám nechtělo domů. Doufáme, že příště bude větší účast!

Martina a Kačka Vlastová

Vážení rodiče, milé děti, přátelé,

od 29. 10. do 4. 11. 2006 se konal I. kurs pro děti a dospívající žijící s EB a jejich rodiče či pečovatele v Jizerských horách v Kořenově. Zúčastnilo se ho 22 osob, z toho 9 dětí s EB (od 1,5 roku do 16ti let), 1 dítě bez EB, 7 rodičů (z toho 1 sestřička z Jedličkova ústavu z Liberce), 2 sestřičky z FN Brno a 3 pracovnice z DebRA ČR.

Byli jsme ubytováni v prostorné chatě Zvonice nacházející se v přírodě za obcí Kořenov. Chata působí útulně. Je vybavena 2-4 lůžkovými pokoji, sociálním zařízením. V přízemí je menší společenská místnost, velká jídelna, kuchyně, ve které nám výborně vařili, kulečník. Okolí chaty je upravené, nechybí stolky, lavičky, 2 houpačky a ohniště, které zve k posezení za příznivého počasí. Dorazili jsme na sklonku října, kdy již na horách bývá chladno a deštivo, přesto jsme si užívali čerstvého vzduchu. Navštívili jsme sklárnu v Harrachově a spojili ji s posezením v cukrárně.

Jindy jsme se vydali na procházku do Kořenova a jeho okolí. Horské chaty a chatičky posazené do krásné horské přírody upoutávaly naši pozornost. Nebo jsme se procházeli k oblíbenému bunkru.

Pracovnice DebRA ĆR připravily pro děti i maminky zajímavý program plný her a výtvarných a tvořivých činností. Nevynechali jsme ani ranní rozcvičku. Dětem se moc líbila hra Riskuj a hra Putování za pokladem, kdy při svíčkách hledaly svůj ukrytý poklad. Děti vyráběly a pouštěly draky, malovaly na sklenky obrázky s vlastními motivy, zdobily ubrouskovou technikou kamínky přivezené od moře, na karneval připravovaly lampiony a vyráběly si vlastní masky. Vyprávěli jsme si vtipy, hádanky, jindy si děti vzájemně sdělovaly prožitky a zážitky ze života. Kačka zahrála na flétnu. Pavel nám zacvičil své oblíbené a zajímavé číslo. Ve středu večer napadl první sníh a s ním nám přijel zahrát a zazpívat František Nedvěd mladší. Následující den se při koulovačce dovádělo na sněhu. Pořádaly se diskuse o zdravé výživě pacientů s EB, ošetřování a sociálním cítění. Dále byl na programu kurs počítače, měli jsme možnost hovořit o sociální oblasti se sociální pracovnicí. Pobyt byl ukončen karnevalem, na kterém se hrálo na kytaru. Všem se nám tady líbilo a jsme rádi, že jsme se zúčastnili.

Děkujeme pracovnicím DebRAČR za zrealizování pobytu a program, který velmi zaujal, sestřičkám za ošetřování či případnou pomoc, personálu za vydatnou a chutnou stravu, za dotaci od Ministerstva zdravotnictví ČR, též Lenčině babičce za krásně nazdobený a dobrý dort.

Další pobyt dětí a dospívajících s EB ve formě letního tábora je plánován na začátek července opět na Zvonici. Milé děti a rodiče, chtěli bychom Vás vyzvat, abyste se také účastnili. Je to příležitost se o EB více dovědět, předat si cenné rady a zkušenosti, sdělit si nejen starosti, ale i radosti, třeba najít i nové kamarády. Takže, hurá na hory!!

Zdraví Vás Jana Boubínová s Mirkem a ostatní zúčastnění.

Ve Stříbře 16. 11. 2006

Společně s Honzíkem bychom Vám chtěli vzkázat, že se nám na "Podzimních hrátkách" moc líbilo, i když podle počasí to spíše měly být "Zimní radovánky". Moc nám chyběly ty teplé zimní rukavice, to by ta koulovačka stála teprve za to. Velké poděkování bychom chtěli vyjádřit organizátorkám, protože připravit týdenní program pro děti takového věkového rozmezí dá spoustu práce a úsilí a ony nám ukázaly, že to zvládly perfektně. Pro nás maminky byl tento pobyt také velkým přínosem, protože jsme si navzájem vyměnily spousty zajímavých informací jak o ošetřování, výživě ale i třeba o jednání s úřady, pojišťovnami. Všem, kteří jen trochu váhali vzkazujeme, že takový společný týden je úplně super a pevně doufáme, že příští rok nám nebude stačit kapacita chaty a tatínci budou muset spát ve stanech. Na tom se mimochodem shodli poslední společný večer, kdy za námi opuštěnými zbytky našich rodin dorazily.

S pozdravem Jana a Honzík

Na pobytu se mi líbilo moc. Překvapilo mě jídlo a lidé, kteří byli v chatě. Akorát škoda, že tam nebyla vana. Ale i to se dalo přežít. Chtěla bych, aby tam bylo příště více her. Počasí bylo taky docela dobré. Aspoň jsem poznala, jak vypadá na horách podzim a zima.

Takže jsem byla spokojená.

Lenča

Kontakty

  info@debra.cz

DEBRA ČR, z.ú.

Fakultní nemocnice Brno
Černopolní 9, 613 00 Brno
IČO 26666952

Zůstaňme v kontaktu

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru, kde vás budeme informovat o aktualitách a novinkách ohledně nemoci motýlích křídel, akcí a podobně.

Vytvořil
refresh s.r.o.