Debra ČR

První ruská pacientka s EB na plastické operaci v brněnském EB Centru

27. 05. 2014

Specializované EB Centrum, které koncentruje pacienty s nemocí motýlích křídel z celé ČR, pomáhá i nemocným s EB z Ruska, Ukrajiny a dalších států střední a východní Evropy. Osmadvacetiletá Viky nedávno v brněnském EB Centru podstoupila operaci, během níž jí byly odděleny prsty na ruce, které v důsledku onemocnění EB srostly v pěst. Domů si navíc odveze pro ni běžně nedostupný obvazový materiál za 50 tisíc korun, který ji věnovala česko-britská společnost MoneyPolo.

V článku První Ruští a Ukrajinští pacienti v EB Centru FN Brno jsme informovali o návštěvně 6 zahraničních pacientů během roku 2013. Viktoria je jednou z nich. Po dohodě s lékaři EB Centra, dorazila opět do Brna, aby si splnila svůj sen, který se může zdát obyčejny, ale pro Viky byl až dosud velmi vzdáleny - moci opět používat prsty své pravé ruky.

Specializovaném pracovišti Fakultní nemocnice Brno, EB Centru je nyní jediné, které se stará i o ruské a ukrajinské pacienty. „V těchto zemích totiž není dostupná odborná zdravotnická péče o EB, ani tolik potřebné atraumatické krytí. Do loňského roku se o pacienty s nejhoršími projevy starali lékaři v Salzburku. Jsme rádi, že v Česku můžeme využít stejně špičkové pracoviště, které je zároveň finančně dostupnější,“ uvedla Lina Chiriaeva, členka představenstva nadačního fondu BELA, který cestu do Brna zprostředkoval.

moneypolo_logo_0.jpg

Péče je velmi nákladná. Po operaci a hospitalizaci, největší částku spolykají speciální masti a obvazový materiál, který v Rusku nehradí pojišťovna, a navíc často ani není k dostání. Právě na tyto účely přispěla částkou 50 tisíc korun česko-britská společnost MoneyPolo. „Díky této společnosti jsme mohli pomoci nemocným pokračovat v nastavené léčbě z brněnské nemocnice i v rodné zemi. V loňském roce jsme obvazovým a krycím materiálem v hodnotě 200 tisíc korun vybavili šest pacientů. Za čtvrtmilionový dar od této společnosti jsme také zajistili týdenní ozdravný pobyt pro 25 českých pacientů s nemocí motýlích křídel a jejich doprovod," dodala Alice Brychtová.

Podle Nikolaye Rozhoka, ředitele české pobočky MoneyPolo, je pomoc lidem, kteří ve své zemi nemají potřebou zdravotnickou péči, jednou z cest, jak rozvířit debatu o potřebnosti specializovaných EB center. „Pokud můžeme kromě pomoci samotným pacientům přispět i k šíření informace, jak by mohla podobná centra fungovat i ve východní Evropě, pak by náš příspěvek měl dvojí smysl. I proto chceme v podobné spolupráci pokračovat i nadále,“ uzavřel Nikolay Rozhok.

Velmi nás těší, že naši pacienti v České republice mají možnost využívat služeb špičkových odborníků EB Centra, které je celosvětově velmi pozitivně hodnoceno. Vice na www.ebcentrum.cz

Příběhu Viktorie se věnovala reportáž v Událostech na ČT (42:57) http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti a článek MF DNES z 14. 5. 2014

Kontakty

  info@debra.cz

DEBRA ČR, z.ú.

Fakultní nemocnice Brno
Černopolní 9, 613 00 Brno
IČO 26666952

Zůstaňme v kontaktu

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru, kde vás budeme informovat o aktualitách a novinkách ohledně nemoci motýlích křídel, akcí a podobně.

Vytvořil
refresh s.r.o.