Debra ČR

Tuzemský ozdravný pobyt Vojtěchov 2016

27. 07. 2016

Ozdravný pobyt pro pacienty s nemocí motýlích křídel v Lesním zátiší Vojtěchov na Vysočině patří k tradičním a velmi oblíbeným projektům DEBRA ČR ve spolupráci s Klinickým EB centrem. Pobyt je určen malým i velkým pacientům s EB a jejich rodinám. Ten letošní proběhl v termínu 17. – 22. 7. 2016 a zúčastnilo se jej 23 pacientů s nemocí motýlích křídel a dalších 29 účastníků z řad jejich rodin a blízkých.

Pro nejmladší účastníky byla připravena honba za pokladem v převlečení za rytíře a princezny. Rytíři oblékli svou zbroj a mohli si vyzkoušet šermířský souboj. Ukázku šermířského umění předvedla skupina Novus Origo pod vedením našeho dlouholetého podporovatele Martina Bahounka (Bagyho). Některé krásné princezny pozorovaly jejich umění spíše z povzdálí, jiné se emancipovaně a vášnivě zapojily do bojů.

Novinky z oblasti ošetřovacích materiálů představila paní Dvořáková jako zástupce firmy Mölnlycke Health Care. Tento tradiční partner našim „motýlkům“ také domluvil a věnoval vystoupení dravců, které si děti i jejich rodiče mohli pohladit i vzít na ruku a poslechnout si poučné vyprávění o jejich chovu.

V rámci pobytu jsme také navštívili nedaleké Centrum EDEN v Bystřici nad Pernštejnem, kde si mohly rodiny s pacienty s EB vyzkoušet tradiční řemesla či se pomazlit s mlsnými kozami, králíky či kačenkami.

V programu nechyběla ani očekávaná a děsivá noční stezka odvahy.

Předposlední den nás na pobytu navštívil tým skvělých cyklistů, který pro DEBRA ČR jede charitativní cyklo maraton „Cesta za snem“. Cílem maratonu je získat finanční prostředky na ošetřovací materiál pro naše pacienty a zvýšit povědomí o nemoci EB v komunitě sportovců. Spolu s týmem nás navštívil i MUDr. Honza Vokurka, zubař a „nehrající“ kapitán cyklo týmu, který zná EB „na vlastní kůži“ a mohl tak konzultovat a přednášet o vlivu onemocnění EB na chrup pacientů.

Nezapomněli jsme ani na zdravou výživu vhodnou pro pacienty s nemocí motýlích křídel. Nutriční terapeutka Mgr. Michaela Halbrštátová rodinám představila bílkovinné produkty od firmy Šmakoun Adler a měla připravenou také ochutnávku sippingu od firem Fresenius Kabi a Nutricia. Z obou surovin byly také připravovány teplé i studené pokrmy – např. domácí zmrzlina, čokoládová pěna či skvělá buchta.

Na závěr pobytu děti navštěvovaly připravená stanoviště a následně získaly indicii k pokladu. Chytré hlavičky neměly problém nápovědu rozluštit a pak už se jen radovaly ze zasloužené odměny.

Během celého pobytu byly všem pacientům a jejich rodinám k dispozici také sociální pracovnice a psycholožka. V neformálním prostředí a zároveň v bezpečném soukromém prostoru zde měli naši uživatelé možnost řešit své starosti, které život s EB rodinám přináší. Velmi přínosné bylo i vzájemné sdílení zkušeností mezi rodinami s EB.

Atmosféra celého pobytu byla velmi přátelská a uvolněná, už nyní se těšíme na další společný rok!!!

Odbornou záštitu nad ozdravným pobytem a jeho odborným programem převzala prim. MUDr. Hana Bučková, Ph.D.

Na ozdravný pobyt přispěli:

Ministerstvo zdravotnictví

Veolia

HomeCredit

Část nákladů ozdravného pobytu byla financována z výtěžku osvětového projektu 12 plus 12

Materiálně přispěli:

Mölnlycke Health Care

Nutricia

Fresenius Kabi

Šmakoun Adler

Kontakty

  info@debra.cz

DEBRA ČR, z.ú.

Fakultní nemocnice Brno
Černopolní 9, 613 00 Brno
IČO 26666952

Zůstaňme v kontaktu

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru, kde vás budeme informovat o aktualitách a novinkách ohledně nemoci motýlích křídel, akcí a podobně.

Vytvořil
refresh s.r.o.