Debra ČR

VUS Ondráš spojil folklór s moderním tancem a zároveň krásný zážitek s pomocí Motýlkům

01. 12. 2016

Jediný profesionální soubor, který se v České Republice věnuje zpracování folklóru, představil 30. listopadu v Brně novou premiéru s názvem Náš svět. Velmi nás těší, že jsme se součástí tohoto pomyslného světa mohli stát i my, organizace DEBRA ČR. Pořadatelé se totiž rozhodli věnovat část výtěžku ze vstupného na podporu lidí s nemocí motýlích křídel. Touto cestou se podařilo získat 39 134 Kč, které pomohou k dofinancování odborné konference pro rodiny s EB a ozdravného pobytu. Další rovné 2 000,- přispěli hosté premiéry do zapečetěné kasičky, tyto prostředky byly převedeny na účet veřejné sbírky, ze které je hrazen především ošetřovací materiál a další konkrétní potřeby pacientů s nemocí motýlích křídel.

ondras-predstaveni-nas-svet-1-620x930p0.jpeg

Nové představení profesionální části souboru Ondráš propojuje krásu moravského folkloru s ladností současného scénického tance. Autoři námětu a choreografií jsou Rudolf Danajovič a Hana Achilles. Hudbu k představení zkomponovali v čele s Jiřím Gužíkem Jiří Mottl, Petr Gablas, Jan Rokyta, Pavel Trkan a Matěj Koupa. O výtvarné zpracování se postarala Sabina Panáčková. V představení účinkuje profesionální část souboru – jeho pětipárová taneční skupina, devítičlenná cimbálová muzika a sólová zpěvačka.

V tomto jedinečném představení je vedle sebe postaven lidový a moderní styl nejen v tanci a hudbě, ale třeba i kostýmech, čímž vzniká ucelený zážitek. Lidové tance a písně v programu vychází z národopisných regionů Moravy. Na jevišti se využívá i atypicky upravená scéna, která divákovi nabízí jiné prostorové vnímání pohybu.

Co o Našem světě říkají jeho autoři?

„**Náš svět? Ondráš, rodina, tam kde žiji? Náš svět je současnost postavená na základech historie. Současný tanec vycházející a zároveň stojící vedle tance lidového. Oba styly se nakonec skloubí v jeden ucelený vjem,“ říká k představení choreografka Hana Achilles. Její kolega Rudolf Danajovič doplňil: „**Jedná sa o alternatívny program, ktorý dramaturgicky doplňuje a rozširuje ponuku Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Odráža technické schopnosti tanečnej i hudobnej skupiny súčasnej doby a nadväzuje na novšie, modernejšie spracovanie pohybu i hudby. Aj keď Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ umelecky spracováva ľudovú kultúru, tak verím, že týmto projektom všetkých milo prekvapíme.“

Pořadatelem premiéry bylo Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno. Záštitu převzali státní tajemník Ministerstva obrany ČR Ing. Petr Vančura a primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál. Mnohokrát děkujeme!

Kontakty

  info@debra.cz

DEBRA ČR, z.ú.

Fakultní nemocnice Brno
Černopolní 9, 613 00 Brno
IČO 26666952

Zůstaňme v kontaktu

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru, kde vás budeme informovat o aktualitách a novinkách ohledně nemoci motýlích křídel, akcí a podobně.

Vytvořil
refresh s.r.o.