Příběh NADOTEK

15. 11. 2018

…máme za sebou vrchol letošní osvětově-fundraisingové kampaně DEBRA ČR v podobě naší pětidenní prezentace na mezinárodním festivalu designu Designblok. Po osmi letech vydávání kalendářů jsme letos začali šít šaty My ne, samozřejmě, ale podíleli jsme se na organizaci a průběhu celého procesu. Tím pilotní ročník projektu NADOTEK nekončí, ale Designblok byl jeho stěžejní aktivitou. Proto je čas na stručné shrnutí dosavadního vývoje… 

Od prvotního nápadu Liběny Rochové zrealizovat limitovanou oděvní kolekci pro pomoc pacientům s nemocí motýlích křídel, uplynul už téměř rok. Celou loňskou zimu a jaro jsme se v úzkém týmu **Liběna Rochová, Musa, Jitka Čvančarová a DEBRA **věnovali koncepčnímu pojetí projektu, připravovali jsme finanční rozvahy, oslovovali možné partnery projektu. Vdechli jsme mu život, Alžběta Plívová NADOTEK pojmenovala a společně jsme se pustili do konkrétní práce.

Za tři měsíce už jsme měli možnost v úzkém kruhu ukázat prototypy chystané kolekce spolu s visačkami, které představují významnou osvětovou složku projektu, a s úžasnými taškami od Jana Činčery, které byly na Designbloku nepřehlédnutelné a zafungovaly jako jasná zpráva “podpořil jsem Debru” :-)

Během prázdninového pobytu pro pacienty s EB proběhl i umělecký workshop, kterého se účastnili Liběna s Musou, dokumentovali ho Jakub Jahn, David Markovič a Jan Doležal a všichni si dvoudenní setkání nádherně vychutnali. Ze společné tvorby vznikly krásné kresby. Ty provází příběhy 10 pacientů s EB, kteří se představují na visačkách k oděvům, aby neminuly nikoho, kdo naše pacienty podpořil koupí trička či limitované kolekce.

Během letních měsíců firma Illa šila kolekci a firma Baťa vyráběla boty. Vše bylo dokončeno v průběhu září.

V září jsme se vrhli na tvorbu Magazínu NADOTEK, který pro nás zrealizovala fotografka Bet Orten s grafickým designérem Ondřejem Rytířem, jehož dílem jsou veškeré grafické práce napříč celým projektem. Díky společnosti Papyrus a tiskárně Helbich vznikly působivé magazíny NADOTEK úplně zadarmo a my jsme tak mohli naši prezentaci na Designbloku, mezinárodním festivalu designu, okořenit opravdovou ukázkou toho, co je nemoc motýlích křídel, proč je našim pacientům potřeba pomoci a kdo jim reálně pomáhá.

Mezi tím vším firma Kříž potiskla první várku triček, které nám věnovala společnost ADLER, dvěma motivy od Musy. Ruku v ruce s tím přišla kampaň na portálu Hit Hit, která byla úspěšně ukončena v pátek 2. 11. Z původně plánované cílové částky 100 000 Kč se nám podařilo získat 341 200 Kč a kampaň podpořilo 292 lidí.

V září a říjnu informovaly o vzniku NADOTEK významné lifestylové magazíny, a to díky pomoci Martiny Lowe. Připravila se tak půda pro masivní mediální kampaň, kterou Martina a Alžběta Plívová připravily na dobu konání Designbloku, včetně spotové kampaně v ČT.

V rámci Designbloku (25. — 29.10.) se pak ukázalo, jak spolu všechny aktivity souvisely, jak důležité byly detaily, které udělaly NADOTEK přesně tím, čím je. Působivá, originální, atraktivní a přesto čistá a oddaná pocta pacientům s nemocí motýlích křídel.

Středeční otevření stánku NADOTEK, který navrhla a jeho stavbu koordinovala Ing. Arch. Magdalena Rochová, vzbudilo zájem u řady novinářů. Pomyslnými kmotry stánku se stali pánové Dan Bárta, Janek Rubeš a Kovy. Už po slavnostním zahájení bylo jasné, že nás čeká velký týden plný zájmu o pacienty a o pomoc jim. A o kolekci a trička, samozřejmě :-) Přesně to se splnilo.

Celé nadšení vygradovalo během pátečního večera, kdy proběhla art fashion performance DOTEKY, kterou připravili Liběna Rochová s Musou a věnovali ji pacientce Olze Joklové (+2015).

Osvětově nejvýznamnější pak byla beseda uspořádaná v nedělní poledne, kterou moderovala redaktorka ČRo Veronika Ruppert. Svou milou přítomností doplnily povídání Jitky Čvančarové, Liběny Rochové a Musy pacientky s EB Katka Vlastová a Jana Erhardová a také lékařky, které se už řadu let ve své profesi věnují pomoci lidem s nemocí motýlích křídel, paní primářky MUDr. Hana Bučková, MUDr. Renata Gaillyová a MUDr. Jitka Vokurková.

A pověstnou třešinkou budiž informace, že týden 25. — 30. 10. je celosvětovým týdnem osvěty o nemoci motýlích křídel — “EB awareness week”!!! Troufáme si říct, že česká DEBRA pojala osvětový týden světově :-))

Vzbudili jsme pozornost a přenesli jsme ji tam, kde má být — k našim milým pacientům. Dalo by se říct, že cíl byl splněn, ale my víme, že než se s první etapou NADOTEK rozloučíme a pustíme se do nové, čeká nás ještě dost práce, upevnění vztahů a poděkování všem.… A ten loučící a vítací milník uděláme začátkem března, v návaznosti na Mezinárodní den vzácných onemocnění, v zóně pro umění 8smička.

PS: Fotky k “příběhu NADOTEK” najdete na našem facebooku.