Týden plný úsměvů

22. 07. 2021

Letní ozdravný pobyt pro rodiny s nemocí motýlích křídel je esencí všeho, co pacientská organizace DEBRA nabízí. Do jediného týdne jsou vtisknuty všechny hodnoty, které činí naši organizaci právě takovou, jaká je.

Pro lidi s kůži křehkou jako motýlí křídla je velmi důležitý pocit BEZPEČÍ. Ten se ale netýká jen opatrnosti a předcházení poranění kůže. Podstatnější je bezpečný prostor pro sdílení svých pocitů, prožitků či trápení. Vědomí toho, že se na vás nikdo nedívá skrz prsty.

Pro malé i velké byl připraven opravdu nabitý program od her a výtvarných aktivit, přes sportovní zážitky či masáže až po odborné přednášky a konzultace s ODBORNÍKY. Každý však měl SVOBODOU VOLBU, které z nabízených aktivity se zúčastní, jak si svůj čas naplánuje.

A i když se někteří viděli na pobytu poprvé, jiní po dlouhé době a mnozí se naopak scházejí i mimo akce Debry, po společně stráveném týdnu se všichni cítili jako jedna velká DEBRA RODINA.

Atmosféru i náplň ozdravného pobytu 2021 nejlépe vystihují fotky, ze kterých září spousta úsměvů. Nechte se proto vtáhnout do pohodového týdne plného přátelství, odpočinku, sdílení, zábavy a díky skvělému týmu penzionu Horácko — Tři Studně také dobrého jídla a skvělého zázemí a prohlédněte si fotogalerii. Dokumentace letošního pobytu se chopila profesionální fotografka Veronika Kružíková a zároveň, sice amatérský ale moc šikovný, fotograf Zbyněk. Proto máme opravdu hodně opravdu krásných fotek, tak si je nenechte ujít! Prohlédnout si můžete i tuhle super slideshow plnou úsměvů.

A co konkrétně jsme za ten týden stihli?

Letos v červenci DEBRA připravila samostatně program ozdravného pobytu pro dospělé pacienty zaměřený na relaxaci a seberozvoj. Paralelně probíhal program pro děti plný táborových her, tvoření a zábavy.

Na každou rodinu čekaly na pokoji opalovací krémy, dezinfekce, ochranné pomůcky, ale i první pracovní list do “celotáborové hry”. Ta se nesla v duchu pohádek, knižních i filmových hrdinů. Zjistili jsme např., jak vycvičit draka nebo jak se daří zvířatům ze ZOO na Madagaskaru. S Malým Princem jsme se proletěli po planetách a doputovali až do Ledového království… Program pobytu však rozhodně nebyl zaměřen jen na děti. Na své si přišli, věříme, úplně všichni!

TVOŘILI JSME

Díky daru od BAUHAUS CZ jsem měli možnost malovat na kamínky a na květináče. S našim „motýlím keramikem“ Davidem jsme tvořili – nejen – na hrnčířském kruhu. Vyzkoušeli jsme si tvorbu macramé přívěsků. Velkou radost všem udělala návštěva Liběny Rochové a Hanky Kmentová. Představily nám spoustu zajímavých výtvarných technik a tak jsme se vrhli do barev (po hlavě a až po uši) a malovali na papír, plátno i porcelán. Všichni si mohli odnést na památku svůj výrobek a především další krásné zážitky. Navštívil nás i výtvarník a kamarád Lukáš Musil.

SPORTOVALI JSME

Celý týden s Debrou byl hodně v pohybu ⛹️ 💃 👩‍🦽🧘Tančili jsme, cvičili, procházeli se po lese… K některým lekcím jsme si přizvali odborníky. Např. skvělou lektorku na nordic walking Miladu Kuželovou a nebo fyzioterapeutky z FN Brno Janu Pařízkovou a Ladu Loubovou. Trochu jsme se zapotili při tanci inspirovaném folklórem a další taneční lekci si pro nás připravily i “Motýlek” Verunka se ségrou Terezkou.
Úžasný zážitek nás čekal u rybníka Sykovce s Radkem Jarošem. Na paddleboardech, v kajaku nebo na šlapadlech si mohl každý užít výhled z vodní hladiny, a přitom se nenamočit. Někteří ale vodě neodolali a vykoupali se – ne všichni úplně dobrovolně ;) V klidné ale motivující atmosféře se nakonec mnozí odhodlali zkusit, co by nikdy nezkusili… a zjistili, že to jde… že JIM to jde a jde jim to DOBŘE! Je skvělé inspirovat se navzájem.

RELAXOVALI JSME

Tolik káv jako s Debrou prý v penzionu Horácko — Tři Studně dlouho neuvařili Ale k relaxu dobrá káva zkrátka patří a tohle byl opravdu pohodový týden. Místní kuchyně byla perfektní a skvěle zvládla vše připravit dle doporučení naší nutriční terapeutky, tak aby strava vyhovovala lidem s nemocí motýlích křídel. Penzion nabízí i vlastní wellness a tak si mnozí užili i relaxační masáž a dámy potěšila péče kosmetičky Michaely Kobzové Hallerové ze Salonu krásy Charm. 

DISKUTOVALI JSME

Spolupráci Debry s EB Centrem považujeme za něco naprosto zásadního pro komplexní péči o pacienty s nemocí motýlích křídel, je to jeden z hlavních pilířů naší práce. Toto propojení bylo patrné i na ozdravném pobytu, kde proběhla velmi důležitá přednáška paní primářky Bučkové a Vokurkové. Týkala se odborné studie, která by mohla výrazně zlepšit stav kůže lidí s EB. Další návštěvou byl tým lékařek z oboru klinické genetiky — paní doktorky Gaillyová, Šoukalová a Drábová. Přednášky a diskuse na pobytu se však netýkaly jen medicínských témat. Mluvili jsem také o facebooku — jeho nástrahách i výhodách… Toto téma zaujalo nejen dospělé, ale i děti. Proto jsem se domluvili, že se mu budeme v budoucnu na společných akcích opět věnovat.
Nenápadnou ale obrovsky důležitou součásti všech našich akcí jsou rozhovory pacientů a pečujících s pracovníky Debry. Neformální a klidné prostředí nabízí dostatek času pro naslouchání a odborné poradenství. Stejně tak podstatné je i vzájemné sdílení mezi našimi klienty.

PODĚKOVÁNÍ NA ZÁVĚR

Rádi bychom poděkovali. Moc! Opravdu a upřímně! Na tom, aby se tento ozdravný pobyt pro rodiny s nemocí motýlích křídel mohl realizovat se podílela spousta lidí, konkrétních jednotlivců se srdcem na pravém místě. Mnohé z nich jsme jmenovali výše, další zastupují firmy a instituce, které přispěli finančně či věcnými dary. Tady je jejich výčet:

GENERÁLNÍ PARTNER: Kaufland Česká republika 

Ministerstvo zdravotnictví České republiky

rohlik.cz

LITTLE ANGEL® 

BAUHAUS CZ

Skoupimto.cz 

MišMaš shop

V neposlední řadě chceme poděkovat všem účastníkům pobytu za společně strávený čas, dlouhé povídání, sdílení, zážitky, … Děkujeme i sobě navzájem — celému našemu týmu, který program na pobyt připravoval a celý týden od rána do noci chystal. Byl to intenzivní a krásný týden!

Děkujeme všem a těšíme se brzy na viděnou… NADOTEK 🤍